Burası Güveççi - Adı Güveç Kendi Pide

Hakkımızda

Burası Güveççi - Adı Güveç Kendi Pide

Türk kültürünün en vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pidenin bir başka çeşidi olan “Güveç Pide Lezzeti”, Gebze’ ye geldi. İlyasbey Caddesi üzerinde açılan “Burası Güveççi – Adı Güveç Kendi Pide”, şimdiden müdavimlerini oluşturmaya başladı.

Özel Baharatlarla harmanlanmış dana kıymadan hazırlanan, ebatları yaklaşık 25 cm uzunluğunda, yaklaşık 10 cm eninde oval formda üstü açık, ortası kıymalı, üstüne bir tutam taze maydanoz serpilip, 12 lokmaya kesilerek kendine has bir sunumu olan Güveç Pide

Güveç Pide hakkında Güveç olarak adlandırılan pide çeşidi, 1940’lı yıllarda Eminönü Küçük pazar’ da yapılmaya başlanmıştır. Güveç olarak telaffuz edilmesinin nedeni, o yıllarda pide hamuru aynı bir güveç çömleği gibi yuvarlak ve kenarları biraz kabarık şekilde yapılıyormuş. Üzeri domates dilimi, sivri biber, kaşar peyniri ve sucukla harmanlanıyormuş. İçine ilave edilen ve unutulmayacak lezzeti veren özel baharatlar, aynı çömlek güveci yapımında da kullanıldığı için adı Güveç Pide olarak kalmış. 60 yılı aşkın bir tarihi var. Bizler de bu lezzeti burada sürdürme kararı aldık ve ilk restoranımız açtık.

 

Hakkımızda